Proběhl Den partnerských měst 2022 na téma VĚDA

Science

Z blízké Bratislavy i Poznaně, ale i z geograficky vzdáleného Tedžonu nebo Tchao-jüanu a z dalších šesti partnerských měst přijelo celkem 32 odborníků a zástupců nejrůznějších institucí, aby v Brně sdíleli své poznatky i příklady dobré praxe. Letošní workshopy spojovalo téma vědy.

Toto téma bylo zvoleno s ohledem na oslavy 200. narozenin jednoho z nejvýznamnějších brněnských vědců Gregora Johanna Mendela. Brno se navíc dlouhodobě profiluje právě jako město vědy, výzkumu a inovací. Delegáti z našich partnerských měst se dle preferencí zúčastnili šesti různých odborných workshopů, které pořádaly odbory Magistrátu města Brna a naši partneři Hvězdárna a planetárium Brno, Vysoké učení technické v Brně a Mendelova univerzita v Brně.

Workshop Oddělení spolupráce a rozvoje byl zaměřen na perspektivu “města jako živé laboratoře” (City as a Living Lab) a s našimi kolegy z Poznaně, Kaunasu, Leedsu a Bratislavy jsme diskutovali o tom, jak mohou města posílit inovace v podnikatelské a akademické sféře a zejména naopak – JAK MOHOU PRIVÁTNÍ A AKADEMICKÝ SEKTOR PODPOŘIT INOVACE VE MĚSTĚ?

Den jsme strávili v prostorách JCMM a poté jsme naši skupinu převezli do Centra výzkumu toxických látek v prostředí RECETOX, kde jsme diskutovali s prof. Klánovou o tom, jak spolupracujeme na vnášení dat a vědy do života Brňanů.

Byli jsme ohromeni nadšením a energií účastníků workshopu a tato akce je určitě jen začátkem plodné spolupráce našich měst. Více o letošním programu a workshopech uvádí speciální web. Další ročník Dne partnerských měst se odehraje v roce 2023.