Náš rok 2021

“Brno patří mezi chytrá města, protože dlouhodobě investuje do své budoucnosti. Do čeho konkrétně? V Brně mohou nadějné rizikové nápady přerůst v úspěšné společnosti. Z Brna lze dosáhnout se svým podnikáním na zahraniční trhy. Brno umí ocenit talent studentů a přivést do města i zkušené vědce. V Brně pokaždé najdete novou cestu, jak přivést do světa vědy a techniky mladé nadšence. Brno usnadňuje život odborníkům, kteří si jej zvolili za svůj nový domov. Brno je inspirativní. Můžeme na něj být právem hrdí. Stejně jako Vy.” 

Jakub Rybář, vedoucí Oddělení spolupráce a rozvoje 

Úřad. Mýtické místo, kde se zastavil čas a nadšení z jeho návštěvy předčí snad jen návštěvu zubaře. Anebo že by ne? Pojďte se s námi, týmem Oddělení spolupráce a rozvoje Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna (uf!) poohlédnout za uplynulým rokem se všemi jeho úspěchy i nezdary. Vám samozřejmě ukážeme jen ty úspěchy. Připraveni? Jdeme na to: 

Jak podporujeme inovační podnikání: 

Máme odvahu podpořit místní vizionáře. V rámci dvou letošních výzev jsme podpořili celkem 8 projektů v rané fázi podnikání v rámci programu Prototypuj a ověřuj. Díky financím města tak mohly rozvíjet své inovativní nápady místní začínající firmy, které se nebojí přijít se zásadními inovacemi ve svých oborech. Program je v rámci Česka naprostým unikátem, nejen svým zaměřením na nejrizikovější ranou fázi podnikání, ale také propojováním podnikatelského a univerzitního prostředí.  

Brněnské inovační centrum? Zatím ne, ale rádi a významně přispíváme na to Jihomoravské. Konkrétně pomáháme provozu podnikatelského inkubátoru spravovaného JIC, finančně podporujeme rozvojové a podpůrné služby, jimiž si JIC vydobyl mezinárodní renomé, spoluvytváříme Regionální inovační strategii a marketingovou strategii #brnoregion a financujeme i konkrétní projekty a programy – např. již zmíněné Prototypuj a ověřujKreativní vouchery či provoz FabLabu a kreativního hubu KUMST.  Děkujeme a chválíme!  

Podporujeme expanzi místních dobrých nápadů. Díky projektu Centrum mezinárodního obchodu jsme pomohli firmám z brněnského regionu setkat se s potenciálními zahraničními partnery z leteckého, kosmického a obranného průmyslu.

Jak rozvíjíme místní talenty: 

Dalších 25 doktorandů může zabrousit hlouběji do svého výzkumu. Pomocí stipendijnímu programu Brno Ph. D. Talent každoročně podporujeme nejnadějnější mladé vědce a vědkyně místních univerzit. Díky stipendiu 300 000 Kč se mohou po dobu 3 let intenzivněji věnovat svému výzkumu a pomoci tak Brnu utvrdit svou pozici jako město vědy a výzkumu.  

9+1. To je počet držitelů ERC grantů v Brně a díky nám přibyl právě ten jeden navíc. Finanční podpora ze strany města byla jazýčkem na vahách rozhodování o příchodu jednoho z nejperspektivnějších evropských vědců právě do Brna. Výzkumná skupina Erica Glowackeho se na CEITEC VUT zabývá průlomovým výzkumem a vývojem bezdrátové stimulace nervů v lidském těle. 

Jak vytváříme živoucí laboratoř:  

RCX + MMB = living lab. Město jako živoucí laboratoř, kde lze zkoušet nové inovativní přístupy k řešení rozvoje města i kvality života jeho obyvatel. Na této vizionářské myšlence spolupracujeme s místním významným výzkumným centrem RECETOX a dalšími partnery, kterým není odvážný a nový přístup ke správě města cizí. A jsme teprve na začátku.  

Nápady studentů? Sem s nimi! Dobře víme, že v Brně máme 65 000 nadaných, talentovaných studentů, kteří mají spoustu nápadů, jak naši práci dělat lépe. A tak každý rok pořádáme meziuniverzitní studentskou soutěž MUNISS, kdy nám studenti vymyslí to nejlepší řešení na dané téma. Letos to bylo využití lokality v blízkosti Zetoru v brněnské Líšni. A teď už „jen“ vzít ty nápady a realizovat je.   

Jak inovujeme město: 

Tajemníkova výzva. Ne, nejedná se o název obědu v zaměstnanecké jídelně, ale o projekt na podporu vzniku a implementace menších, ale i tak významných inovací a zlepšovacích návrhů do chodu Magistrátu města Brna. Stereotypy o úřednících – dáváme vám na frak! 

Že se tam dá koupit jen šalinkarta? Už dávno ne. Dále rozšiřujeme e-shop městských služeb Brno ID, který používá již 250 000 obyvatel města. Městský e-shop se během roku 2021 rozšířil o další nové moduly a sbíráme za ně dokonce ceny. V roce 2022 se můžete těšit na celkový redesign a samozřejmě jeho rozšiřování o další městské služby.  

Umělé inteligence se nebojíme. Podporujeme progresivní IT odvětví v Brně a spolupracujeme s partnery v rámci platformy BRNO.AI. A aby kovářova kobyla nechodila bosá, pilotním zadáním pro členy platformy je využití umělé inteligence právě pro nás, veřejnou správu.  

Jak popularizujeme vědu:  

Nahlédli jsme do mikrosvěta. Díky spolupráci s místními partnery z řad univerzit, výzkumných center a firem jsme ukočírovali již tradiční Dny elektronové mikroskopie. Díky množství online panelových diskusí a přednášek jsme si užili až milionkrát zvětšený svět, tentokrát u tzv. nanostruktury na náměstí Svobody, ale také z pohodlí domova. 

EXPO modul se vydal na cestu. Máme rádi vědu a techniku, a tak jsme ji poslali na tour po Brně a Jihomoravském kraji. Zmenšenina tzv. EXPO modulu, jehož plná verze bude součástí světové výstavy EXPO v Dubaji v roce 2022, pomůže nahlédnout do tajů nanosvěta, sluneční soustavy i vzdáleného vesmíru. 

Vzhůru do nekonečna a ještě dál. Do portfolia projektů a institucí, které rozvíjíme, patří také Hvězdárna a planetárium Brno a VIDA! Science centre. Obě instituce dělají vynikající práci, zhmotňují sny, vize, nanostrukturu, planety (vč. té naší), Měsíc, obří hrášek, ale také velkolepou dronovou show. Bláznivých nápadů se nebojíme.  

Jak děláme Brno chytřejším:  

Chytré projekty pro chytré město. Rozjeli jsme několik projektů, které inovují fungování městských společností, a to díky spolupráci s místními univerzitami a dalšími partnery. Chytrá dopravní značka na Francouzské, veřejné osvětlení, které neškodí lidem ani životnímu prostředí či využití zbytkové teplé vody z bazénu v Lužánkách, to je jen několik z plánovaných aktivit. Zkoušíme, spolupracujeme, inovujeme.  

A hlavně světový mír! Byli jsme oceněni několika cenami, diplomy a poháry. Čerstvým úspěchem je cena poroty za modul „Zoo“ v e-shopu Brno iD v soutěži „Chytrá města 2021“, zařazení programu Prototypuj a ověřuj mezi 5 nejlepších projektů soutěže CzechInvest „Inspirativní region“ či výhra za nejlepší stánek na veletrhu chytrých řešení URBIS. Děkujeme! 

Máme nový web (ehm, a právě na něm jste). Informace o tom, proč podnikat, věnovat se vědě nebo inovacím ve veřejné správě na jednom místě. Protože i veřejná správa může být INovativní. 

Na závěr bychom chtěli vyjádřit zejména velký a upřímný vděk našim partnerům z řad mnoha institucí, bez kterých by žádný z těchto úspěchů nebyl možný. Děkujeme, že nám pomáháme dělat Brno IN! 

Romana Gábrlíková #věda 

Eva Holzová #chytréBrno 

Hana Janošíková #marketing 

Jaroslav Petrák #městskéinovace 

Hana Bendžíková #byznys 

Jakub Rybář #teamleader (a taky občas #cheerleader) 

a

Lucie Mezníková <3 #byznys do dubna 2021