Festival planet 2023

Věda

Seznamte se s temnou stranou planety Země v parku na Kraví hoře. Od 10. do 16. července bude vystavena Temnalóna s Terralónou (noční a denní podoba planety Země). Od 1. do 8. srpna se k nim přidá i Lunalón (tj. Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce).

Jaký program pro Vás Hvězdárna připravila, hledejte pod záložkou PROGRAM festivalu. Řešíte KUDY K NÁM? Přijeďte na Kraví horu nejlépe šalinou. Ale ještě předtím si přečtěte DŮLEŽITÉ INFO.

„Temnalóna“ čili model Země v noci, který nově ozdobí Festival Planet 2023.

Pokud to uznáte za vhodné, POMOZTE NÁM s organizací celé akce. Letos poprvé můžete se stát spoluorganizátorem Festivalu planet i Vy. Váš příspěvek pomůže odstranit nejen uhlíkovou, ale i odpadkovou stopu po Vaší účasti a navíc pro Ty, kteří přispějí více než 200 Kč čeká na pokladně Hvězdárny mimozemský dárek.

Vesmírné modely | denně od 14.00 do 23.30

Zda jsou modely nafouknuty zjistíte na této stránce.

Pořady digitária | denně od 14.00 do 23.00

O Festivalu planet nabízíme pořady jak pro nejmenší kosmoplavce, tak pro jejich rodiče a rodiče jejich rodičů. Některé jsou ve 2D formátu, jiné ve 3D. Určitě všem doporučujeme Astronaut 3D vhodný pro děti a hudební pořad Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon, který v době festivalu promítáme v 20.00, 21.30 a zcela mimořádně i ve 23.00.

Letní kino s vesmírnou duší | denně od 21.30

Přijďte si vychutnat některý z krásných vědecko-fantastických nebo fantasy filmů. Uvádíme je vždy v původním znění s českými titulky. Vstup do kina je zdarma, občerstvení si prosím přineste vlastní. Sedí se na zemi, proto si s sebou vezměte stoličku nebo deku, abyste zbytečně nepředávali kinetickou energii atomů vašeho těla atomům planety Země. Pozor, letos poprvé nepromítáme na fasádu budovy Hvězdárny a planetária Brno, nýbrž v nedalekém improvizovaném kině.

Letní kino s vesmírnou duší | červenec (začátek vždy ve 21:30)

10. července, Star Trek II: Khanův hněv (1982)
11. července, Návrat do budoucnosti (1985)
12. července, X-Men (2000)
13. července, X-Men 2 (2003)
14. července, Pátý element (1997)
15. července, Ostrov (2005)
16. července, Tváří v tvář (1997)

Letní kino s vesmírnou duší | srpen (začátek vždy ve 21:00)

1. srpna, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
2. srpna, Temný rytíř (2008)
3. srpna, A.I. Umělá inteligence (2001)
4. srpna, Constantine (2005)
5. srpna, Muži v černém (1997)
6. srpna, Vetřelci (1986)
7. srpna, Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
8. srpna, Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Vždy v původním znění s českými titulky! Změna programu vyhrazena.

Tajemství Temnalóny | denně ve 20.00

Noční strana Země není černá, bezvýrazná ani statická. Sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteory vytvářejí světlo, které je patrné po dobu několika milisekund až po dny a týdny, dokonce i měsíce. Nejzřetelnější je ale to světlo, které vytváří člověk a jež slouží k zahnání tmy. Právě o podobě Temnalóny vám bude každý den (vyjma 13. července) vždy ve 20.00 krátce povídat Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky.

Svět v noci | výstava v parku

Zastavte se u 24 panelů výstavy s velkoplošnými záběry našeho světa. Většinu snímků pořídili ručními fotoaparáty astronauti z paluby Mezinárodní vesmírné stanice v rámci dlouhodobého studia zemského povrchu. Na rozdíl od robotických observatoří však nesledují Zemi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Vzhledem k oběžné dráze základny také nemohou vidět okolí severního a jižního pólu, mohou však pozorovat jevy v horních vrstvách atmosféry. Města, rybářské lodě, hranice mezi nepřátelskými státy, blesky, polární záře, meteory, tajemné světlo vrchní části atmosféry… Co všechno na výstavě asi najdete?

Kosmonautické aktuality | 11. července od 18.00

Příval událostí v kosmonautice se nezastavil ani ve druhém čtvrtletí roku 2023. Jistě, každý si toto období asi spojuje s prvním letem kompletní sestavy Super Heavy Starship, nebo s vypuštěním evropské sondy JUICE pro průzkum Jupiteru. V přednášce bude řeč nejen o těchto nosných událostech, ale i o menších aktualitách, které však mají velký význam pro celý obor. Budeme si tedy povídat například o vybudování družicové sítě pro studium hurikánů, nebo o komerční výpravě na Mezinárodní kosmickou stanici. O tom všem budou Kosmonautické aktuality II/2023 s Dušanem Majerem.

Sraz fanoušků sci-fi | 12. července od 20.00

Miluješ vesmír? Ale nechceš podcenit temnou stranu síly, a proto sis pro jistotu pořídil světelný meč? Pohání tvoji kosmickou loď warp jádro, pohybuješ se po vláknech myceliální sítě nebo létáš rovnou absurdní rychlostí? Obáváš se Cylonů? Uhranul tě krásný hlas Plavalaguny? Je tvojí odpovědí na tyto otázky 42?

Pokud ano, pak ve středu 12. července za soumraku dojdi na Kraví horu – v kostýmu, se světelným mečem nebo připnutým komunikátorem, každopádně s něčím svítícím. Sraz je po 20. hodině, ve 21.30 vznikne fotografie všech kosmoplavců, kteří bez bázně a hany brázdí vesmírem.

Sraz majitelů světelných mečů 2022.