Výstava 20 let Brna v Evropské unii

„Evropa se nevytvoří najednou, nebo podle jednoho plánu. Uskuteční se naplňováním konkrétních cílů, vytvářejíc nejprve skutečnou solidaritu.“
Robert Schuman, 9. května 1950

Dne 1. května 2024 uplynulo 20 let od chvíle, kdy se Česká republika stala součástí Evropské unie. A právě Robertem Schumanem zmíněná solidarita umožnila proměnit tvář druhého největšího města v zemi. Výstava, kterou se Brno ohlíží za svou evropskou zkušeností, rozvíjí původní Schumanovu myšlenku.

Symbolika dvaceti obrazů reflektuje dvacet let, po které město, prostřednictvím Magistrátu města Brna, městských částí, ale také příspěvkových organizací a městských společností, investovalo do běžně viditelné i málo spatřené tváře Brna.

Téma vstupu přibližuje netradiční formát fotografií, který otevírá ve veřejném prostoru nadrozměrné pohledy na dnešní město. Umožňuje tak vstoupit na konkrétní místa, která vznikla, byla zachována či kultivována díky evropské solidaritě.

Namísto narativního či statistického pohledu výstava nemonetizuje. Oslovuje autentickými pohledy na konkrétní místa a nechává promlouvat velkoformátové fotografie Petra Rypa. Jejich seskupení do trojic pak vytváří sedm autentických vrstev města, které se divákům odhalují. Jsou mlčenlivým důkazem přítomnosti evropské solidarity ve městě a poděkováním všem, kteří nespočet konkrétních proměn města umožnili, připravili a realizovali.

Jakub Rybář

Úvodní slovo primátorky

Vážení spoluobčané,

připomínáme si dvacetileté výročí, kdy se Česká republika stala součástí Evropské unie. Za dvě dekády se v našem osobním, pracovním, ale i veřejném životě mnoho změnilo.

Nepochybně se zásadně proměnilo i naše město. Stačí se rozhlédnout kolem. Ti, kteří zažili a udrželi si v paměti dřívější podobu Brna, to jistě ocení.

Řada staveb a oprav by se neobešla bez vydatné finanční pomoci Evropské unie, která v průběhu let městu Brnu v rozličných programech přispěla na obnovu či výstavbu částkou více než 12,6 miliardy Kč.

Díky nim jsme mohli realizovat velké stavby dopravní infrastruktury, opravit památky, zlepšit životní prostředí Brna, podpořit kulturu i sociální služby. Výběr těch nejvýznamnějších rozvojových projektů představuje tato výstava.

Těší mě, že město Brno je stále častěji vyhledávaným místem návštěvníků, ale především, že je nám přívětivým domovem a dobrým místem k životu.

Markéta Vaňková
primátorka města Brna

NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA ŠPILBERK

Přes 700 tisíc návštěvníků ročně si najde cestu na brněnskou dominantu. Sídlo Muzea města Brna nabízí vyjma prohlídkových okruhů a stálých expozic také bohatý kulturní a zážitkový program.

VILA TUGENDHAT

Areálem a vilou zapsanou na seznam UNESCO projde ročně přes 100 tisíc návštěvníků.

LABYRINT POD ZELNÝM TRHEM

Cestu do podzemního labyrintu si najde každý rok přes 45 tisíc spokojených návštěvníků.

STOKOVÁ SÍŤ MĚSTA BRNA

Zabránit znečištění řek a ochránit spodní vody se podařilo vybudováním 4 retenčních nádrží a napojením více než 5 tisíc domácností v 9 městských částech na novou stokovou síť v délce 77 km.

KOSTNICE U SV. JAKUBA

Počtem 50 tisíc nalezených kosterních pozůstatků je Kostnice u sv. Jakuba druhá největší v Evropě, hned po té pařížské.

ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

Moderní automatická třídicí linka rychle, přesně a efektivně vytřídí plasty, nápojové kartony, polystyren a kovy. SAKO Brno ročně z odpadu vyrobí elektřinu pro 20 tisíc domácností a dodá teplo pro 40 tisíc rodin.

KOLEKTORY V CENTRU BRNA

Pod historickým centrem bylo vybudováno více než 2 km kolektorů, díky kterým mohou být inženýrské sítě obsluhovány bez jakéhokoliv zásahu na povrchu.

VELKÝ MĚSTSKÝ OKRUH

Ředitelství silnic a dálnic ve spolupráci s městem Brnem postupně buduje bezpečnější a rychlejší průjezd městem pro více než 50 tisíc aut denně.

MODERNIZACE VOZOVÉHO PARKU MHD

Dopravní podnik města Brna pořídil 168 nových autobusů, z toho 138 s pohonem na stlačený zemní plyn, 88 nízkopodlažních trolejbusů a 24 velkokapacitních nízkopodlažních tramvají. Přinášejí vyšší komfort, bezbariérový přístup a zároveň šetří náklady na svůj provoz. DPMB v roce 2023 přepravil více než 365 milionů cestujících.

REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO CENTRA

Ulice Joštova se po rekonstrukci stala bulvárem s alejí jilmů a pěší zónou. Představuje nástup do historického centra s velkou koncentrací chodců.

TRAMVAJ DO KAMPUSU

Největší investici do veřejné dopravy v Brně za posledních 20 let denně využívá 40 tisíc cestujících.

MĚSTSKÉ PARKY

Revitalizací prošel i park Lužánky, který byl založen v roce 1786 jako jeden z prvních veřejných parků ve střední Evropě a vůbec první v českých zemích.

Slavnostní otevření poslední etapy rekonstrukce Lužánek se uskutečnilo v dubnu 2012, kdy se s přispěním evropských fondů dokončila rekonstrukce 2. části V. etapy podél ulice Drobného. Po 21 letech tak skončily práce na obnově parku.

Ve dvou etapách v letech 2009–2013 byly revitalizovány další brněnské městské parky, které patří pod správu příspěvkové organizace Veřejná zeleň města Brna (VZMB). Jedná se o část parku Špilberk mezi Pellicovou a Úvozem a jeho severní část, park Studánka, Kapucínské terasy a park Koliště II, který je ve správě ÚMČ Brno-střed. Park Koliště I, který je ve správě VZMB, se zatím nerekonstruoval.

Revitalizace městských parků přinesla zvýšení kvality života Brňanů, především rozšířením možností, jak trávit volný čas relaxačními i sportovními aktivitami. Parky se staly také příjemným prostředím pro návštěvníky moravské metropole a přispěly k rozvoji turistického potenciálu města. 

ZOO BRNO

Nové expozice získaly ocenění za svůj charakter, který věrně přibližuje přirozené prostředí chovaných druhů zvířat. Ročně si je prohlédne přes čtvrt milionu návštěvníků.

PROTIPOVODŇOVÁ OPATŘENÍ

Přírodě blízká protipovodňová opatření ochrání obyvatele před velkou vodou a umožní jim trávit v blízkosti brněnských řek svůj volný čas.

Projektem protipovodňových úprav na řece Svratce, Svitavě a Leskavě usiluje město Brno o vybudování uceleného systému ochrany okolní zástavby, který současně klade důraz na vztah k řece a návrat k přírodě. Významným prvkem pro zvýšení kapacity řek je snižování stávajících vysokých břehových hran, odstraňování přisazených hrází a vytváření širokých berem určených k častějším rozlivům povodní. Snahou je, aby vzniklo více prostoru nejen pro průtok povodní, ale zároveň se umožnilo obyvatelům či návštěvníkům města využívat řeky k relaxaci a odpočinku. Mezi prioritní úseky projektu patří oblasti Poříčí, Trnité, Zbrojovky, Sokolovy a Jihu. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna. Realizací je pak pověřen Odbor investiční MMB.

REGENERACE BYTOVÝCH DOMŮ V OBLASTI BRATISLAVSKÁ–FRANCOUZSKÁ

Jedenáct bytových domů kompletně rekonstruovaných městem Brnem nabídlo kvalitní bydlení pro 240 rodin. Současně proběhla revitalizace dalších 21 domů včetně parku Hvězdička.

HOSPIC SV. ALŽBĚTY

Zkvalitnění zdravotních a sociálních služeb Hospice sv. Alžběty pomáhá nevyléčitelně nemocným a jejich blízkým.

ŠKOLY A SPORTOVIŠTĚ

Více než 100 projektů řešilo výstavbu, modernizaci či rekonstrukci základních a mateřských škol a jejich sportovišť.

AQUAPARK KOHOUTOVICE

Aquapark, který nabízí kondiční i závodní plavecké dráhy a wellness aktivity s vodními atrakcemi pro veřejnost, ročně navštíví přes 300 tisíc lidí.

NOVÁ ČTVRŤ TRNITÁ

Přesun tramvajové trati na ulici Plotní a rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka zrychluje a zefektivňuje dopravní spojení z jihu města do centra.

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

Patří mezi nejkrásnější hvězdárny a planetária v Evropě, ročně připraví program pro více než 250 tisíc kosmoplavců, včetně několika mimozemšťanů.