Výstava ukazuje, jak by studenti ze soutěže MUNISS využili část areálu Tepláren

Chytré Brno

Část lokality Špitálka, kterou dnes využívají brněnské teplárny, se v budoucnu promění na chytrou čtvrť. K přeměně území nicméně dojde až za nějaký čas, proto se do té doby hledá dočasné využití areálu. Tento úkol si vzali na starost studenti brněnských univerzit, kteří se zúčastnili 11. ročníku meziuniverzitní soutěže MUNISS. Jako první výstup z jejich snažení vzešla výstava Zapoj Špitálku, kterou Brňané budou moct následující měsíc vidět v ulicích města.

K výstavbě chytré čtvrti dojde v západní části areálu Špitálky. Brněnské teplárny tuto lokalitu nadále využívají, postupně se však chystají na optimalizaci provozu, po níž západní část areálu s řadou bývalých průmyslových budov opustí. Město Brno tak řeší, jak vymezené území využít do doby zahájení výstavby chytré čtvrti.

S řešením dočasného využití Špitálky pomohli studenti zapojení do soutěže MUNISS, které se mohou účastnit studenti z Vysokého učení technického v Brně, Mendelovy univerzity v Brně a Masarykovy univerzity. Jednotlivé studentské nápady následně rozpracoval tým složený z vybraných soutěžících studentů. Tým poté na základě soutěžních návrhů vytvořil možná řešení dočasného využití Špitálky, o něž bude město v následujících letech usilovat.

První vlaštovku studentských návrhů představuje výstava Zapoj Špitálku, která veřejnosti přibližuje projekt chytré čtvrti a zároveň ukazuje další studentské projekty ze soutěže MUNISS. Chytrá čtvrť Špitálka patří mezi klíčové inovativní projekty města. Věřím, že díky aktuální výstavě vejde projekt ještě víc do povědomí Brňanů. Město těší iniciativa studentů, jejichž nápady mají ambici otevřít uzavřené území.

Tým tvoří studenti:

-> Eliška Sáčková z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity,

-> Markéta Duchanová z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity,

-> Dagmar Kohoutová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,

-> Lucie Šmídová z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně,

-> a Oskar Madro z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

Výstavu Zapoj Špitálku tvoří pět panelů rozmístěných v centru Brna na Moravském náměstí a v ulicích Kobližná, Nádražní, Benešova a Křenová. Panely stojí na místech, z nichž se kolemjdoucím nabízí unikátní pohled na území budoucí chytré čtvrti, které se nachází blízko centra města. Zvláštností panelů jsou průhledy, díky nimž mohou obyvatelé Brna spatřit dominantu Špitálky v podobě chladicí věže.

Výstava potrvá od 30. září do 31. října 2022.

Meziuniverzitní studentská soutěž MUNISS již od roku 2011 zapojuje studenty místních univerzit do rozvoje města. Soutěž funguje na principu tzv. městské laboratoře, kdy město funguje jako testovací prostor pro nové nápady, projekty a aktivity, které zvyšují kvalitu života jejich obyvatel. Celý princip shrnuje web in.brno.cz.

Výstavba chytré čtvrti Špitálka má začít na konci roku 2027, dokončení prací se předpokládá o tři roky později.