V podzimní výzvě "Minigranty Mendel 2022" uspělo dalších 10 projektů

Věda

Podzimní výzva minigrantů Mendel s možností získat až 50 tisíc korun opět přinesla kreativní nápady, jak si v Brně připomenout 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, otce genetiky, a zviditelnit tuto osobnost mezi Brňany i návštěvníky města.

V podzimní výzvě uspělo celkem 10 zájemců. Do výzvy se zapojilo se nejen Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity spolu s Augustiniánským opatstvím, Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického, ale znovu zejména kreativní firmy, spolky a jednotlivci. Objevily se projekty z edukační oblasti, kultury, 3D technologie, propagačních předmětů i gastronomie.

Projekty podpořené v podzimní výzvě Minigranty Mendel 2022 jsou:

Vyšívací sada

Vzor vyšívací sady s postavičkou Mendela houpajícího se na rostlině hrachu je autorským originálním návrhem. Sada s podrobným návodem sloužící k relaxaci vyjde ve dvou variantách. Počítá se s prodejem na e-shopu Zašívárny a přes sociální sítě. Město Brno získá vyšívací sady se vzorem G. J. Mendela jako propagační předmět.

Designové křesílko

Křesílko v zelené barvě ve tvaru hrášku bude vyrobeno pomocí velkorozměrného 3D tisku z bioplastu nebo z plastového recyklátu pomocí robotické paže. Počítá se s jeho vystavením ve veřejných prostorách, jako je VIDA! science centrum, Hvězdárna a planetárium Brno, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně nebo další instituce.

Edukativní záložka Mendel v aplikaci Augustiniánského opatství

Záložka bude součástí aplikace spuštěné v průběhu prosince, bude obsahovat informace o životě G. J. Mendela a odkazovat na místa s ním spojená v Brně včetně propojení s dalšími místy jeho působení i mimo Brno. Aplikaci lze do budoucna propojit s dalšími aktivitami jako Mendelova stezka, Mendelův skleník aj.

Sběratelská kolekce pohlednic

Pohlednice jsou zaměřeny na multi-profesní osobnost G. J. Mendela, obsahují jedinečně zpracované fotografie související s místem a tématem jednotlivých oborů, kterým se Mendel věnoval a kde pobýval. Kolekce pohlednic v češtině a angličtině bude sloužit pro potřeby Augustiniánského opatství, institucí jako Zoo Brno, VIDA! science centrum, Knihovna Jiřího Mahena jako ceny do soutěží a jako propagační předmět města.

Gastronomická nabídka Mendel na menu

Speciální gastronomická nabídka brunchového menu v bistru Franz, která od 1. do 13. listopadu každý den obsahovala vždy aspoň jedno jídlo v menu spojené s G. J. Mendelem (inspirované atributy byly hrách nebo med). Menu zahrnovalo i nový produkt, Mendelova medová granola, jako součást snídaně nebo k zakoupení s sebou. Nabídka fungovala na webu a přes službu Wolt. Novinkou byla tajenka tvořená otázkami ze života G. J. Mendela s motivací výhry v losování o snídaně v bistru Franz.

Pracovní badatelské listy

Předškolní děti se díky badatelským listům budou moci vydat po stopách Mendela v Brně nebo si doma vypěstovat hrášek. Pracovní listy budou distribuovány v brněnských školkách a dětských skupinách a bude možné si je stáhnout z jejich webu v digitální podobě.

Objektová instalace

Dílo vznikne z míčků použitých na akci Hrách se valí Brnem, která se konala v září u Janáčkova divadla. Na podkladě návrhů žáků a učitelů bude vytvořena objektová instalace, která vydrží několik let. Objekt bude v první polovině prosince vystaven v prostorách Mendelova skleníku v areálu Augustiniánského opatství, poté v prostorách ZUŠ na Vídeňské ulici a příští rok na veřejně přístupných místech v Brně či jiném městě.

Rozšíření pódia u Mendelova muzea

Realizací pódia bude plně využit potenciál prostoru přilehlé zahrádky a trávníku před Mendelovým muzeem pro různé aktivity, jako jsou Noc vědců, Muzejní noc, Mendel Festival a lektorované programy pro děti a studenty. Původní prostor Mendelovy pokusné zahrádky tak bude možné multifunkčně využívat pro veřejnost.

Karetní hra Hráškohraní

Hra s unikátními kartami zobrazující krátké popisky ze života G. J. Mendela, jeho objevy a schopnosti. Projekt počítá s vydáním 200 ks balíčků karet. Hra bude sloužit pro potřeby Knihovny Jiřího Mahena jako dárek v soutěžích či použití v deskových hrách a pro hosty knihovny jako propagační předmět.

Přednášky na téma G. J. Mendel na Antarktidě „Brno ve světě“

V průběhu října a listopadu se pro veřejnost v brněnských městských částech Husovice, Bohunice Řečkovice, Žabovřesky a v Refektáři Augustiniánského opatství uskutečnilo 5 přednášek s povídáním o životě a významu G. J. Mendela s navazující informací o působení vědeckých výprav na stejnojmenné antarktické stanici, jejíž provoz zajišťuje Masarykova univerzita. Přednášky vedl Dr. Pavel Kapler z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a pro účastníky byly zdarma. Poslední přednáška se uskuteční 8. prosince v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici v Brně.

Celkem se osobností Mendela v obou letošních výzvách minigranty Mendel 2022 inspirovalo 27 kreativních nápadů. Na jejich realizaci město Brno přispělo částkou téměř 1,5 milionu korun.

Nechte se Mendelem inspirovat i nadále, stále se vzdělávejte a poznávejte Brno! Některé z aktivit k Mendelovi budou pokračovat i v roce 2023, sledujte od nového roku web https://mendel.brno.cz/.