Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

ByznysChytré BrnoVěda

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

„Zvláště v době ekonomické krize je nutné, aby Brno daleko více využívalo zkušeností vysoce kvalifikovaných cizinců, kteří se úspěšně uplatnili na pracovním trhu a stali se mezitím brněnskými patrioty. Mohou městu pomoci v zemích svého původu navázat potřebné kontakty a na vlastním příkladu ukázat, že jsme atraktivní lokalitou pro pracovní a podnikatelské příležitosti i pro spokojený rodinný život,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková důvod, proč město finančně podpořilo pilotní projekt Brno Ambassadors sdružující tyto výrazné osobnosti.

S vybranými zástupci brněnských ambasadorů se dnes v Rytířském sále Nové radnice setkala uvolněná zastupitelka pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi Anna Putnová, která jednání krátce popsala: „Cílem bylo nejen se navzájem poznat, ale především načerpat informace o osobních zkušenostech našich spolupracovníků, kteří propagují město Brno například v Indii, v Izraeli, na Tchaj-wanu, ve Španělsku, Francii nebo ve Slovinsku. Cenné jsou pro nás také návrhy na příští rok, například propagace studia v Brně nebo spoluúčast na organizaci zahraničních podnikatelských misí.

Brno Ambassadors

Pilotní projekt Brno Ambassadors probíhá od března 2022 a realizuje ho společnost FIRST Innovation Park pod vedením jejího ředitele Vlastimila Veselého, který má více než 13 let zkušeností s podporou zahraničních odborníků v Brně a který je spoluzakladatelem Brno Expat Centre. V prvním roce bylo vybráno 13 ambasadorů pokrývajících 11 zemí, kteří se postupně v regionech svého původu představovali místním kontaktům jako brněnští ambasadoři, kteří jsou připraveni reagovat na dotazy o životě, práci a podnikání v Brně.

Ambasadoři již publikují první výstupy v místních mediích, získávají pro Brno pořadatelství mezinárodních konferencí (konference Language, Culture and Mind 2023) a připravují návštěvu potenciálních investorů v Brně. Město Brno podpořilo projekt Brno Ambassadors částkou 579 000 korun.