Úspěch brněnské vědy na Evropském mikroskopickém kongresu v Kodani

ByznysVěda

Elektronové mikroskopy a Brno patří k sobě. To dokládá účast na Evropském mikroskopickém kongresu 2024, který se uskutečnil ve dnech 25.–30. srpna v Kodani.

Tento prestižní kongres, zaměřený na mikroskopii a zobrazovací techniky, je klíčovým místem pro setkávání odborníků z celého světa a představuje jedinečnou příležitost k prezentaci úspěchů v této oblasti. Brno zde reprezentovala platforma Brnoregion Microscopy, sdružující místní výrobce elektronových mikroskopů, univerzity a výzkumné instituce. Díky projektu Centrum mezinárodního obchodu při Regionální hospodářské komoře Brno byla účast umožněna i start-upům a menším firmám z regionu. Delegaci vedl zastupitel města Brna Martin Příborský.

Součástí kongresu byla volba prezidenta Evropské mikroskopické společnosti (EMS). Společnost sdružuje vědce a inženýry zaměřené na optickou i elektronovou mikroskopii a další pokročilé metody vizualizace vzorků. Zastřešuje národní organizace a reprezentuje špičku tohoto oboru v Evropě. Město Brno zde zaznamenalo velký úspěch, do čela EMS byl zvolen dr. Vladislav Krzyžánek z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně. Je to vůbec poprvé, kdy se této významné pozice ujímá zástupce ze střední Evropy.

Dalším „brněnským“ úspěchem bylo vyznamenání profesora Tomáše Čižmára, rovněž z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, cenou European Microscopy Award za průkopnický vývoj v oblasti hluboké tkáňové endomikroskopie. Podílel se na vývoji endoskopu, přístroje o tloušťce lidského vlasu, který usnadní zobrazování v medicíně i neurovědním výzkumu.

Podařilo se mu přijít na to, jak endoskop, přístroj využívaný pro vyšetření obtížně dostupných částí těla, zmenšit natolik, aby ho lékaři mohli využívat pro šetrné zobrazení míst, jež pro ně dříve byla nepřístupná.

To otevřelo dveře hlubokému průzkumu tkání či dynamiky proudění krve a neurovědcům pomohlo prostudovat, jak se chovají neurony, tedy mozkové buňky, naživo. Tyto znalosti pomáhají pochopit i léčit vážné neuronální choroby včetně demence.

Ocenění European Microscopy Award uděluje Evropská mikroskopická společnost (European Microscopy Society) jednou za čtyři roky vědcům, kteří dosáhli pokroku a originálních výsledků v oboru mikroskopie. S cenou se pojí i finanční odměna ve výši 3 000 eur, tedy zhruba 75 000 korun.