První setkání ve vesmírné kavárně

ByznysVěda

AMBIC, QUVIK a CORVUS míří na oběžnou dráhu Země. Známe projekty družic, na kterých se podílejí i brněnské firmy z oblasti vesmírného průmyslu ve spolupráci s výzkumnými ústavy, univerzitami a dalšími subjekty. Jejich tvůrci je včetně modelů představili v úterý 30. ledna ve vesmírné kavárně brněnské hvězdárny. Byli jsme u toho.

Mise AMBIC se zaměří na pozorování území České republiky z vesmíru a zajistí tak nezávislost země na informacích z komerčních satelitů. První český vesmírný dalekohled QUVIK bude v UV spektru pozorovat kilonovy (světlo emitované při srážkách neutronových hvězd navzájem a černých děr) a může přispět k poznatkům, jak vznikají těžké kovy, například zlato nebo platina. Umožní také pozorování exoplanet. Družici CORVUS vyvíjí Spacemanic, který poskytuje komplexní řešení pro vesmírný průmysl v oblasti Cubesatů.

Návštěvníci vesmírné kavárny si po skončení prezentací mohli neformálně popovídat při kávě s tvůrci jednotlivých projektů a jejich týmy – Jurajem Dudášem z Výzkumného zkušebního leteckého ústavu, Norbertem Wernerem z Masarykovy univerzity v Brně a Jakubem Kapušem ze Spacemanic. Projekty, jejichž realizace se předpokládá od roku 2028, představují budoucnost kosmické vědy a techniky v České republice a Brno je u toho.