Čtvrtá výzva Prototypuj a ověřuj: opět jsme podpořili začínající inovativní firmy

Byznys

Pět inovativních projektů si mezi sebe rozdělí tři a půl milionu korun z programu Prototypuj a ověřuj, kterým spolu s partnery podporujeme začínající podnikatelské nápady. Ve finále čtvrté výzvy uspěla například desková varianta počítačové hry, pozemní komunikační stanice nebo kompozitní ochranný materiál.

Díky stabilní finanční i ideové podpoře inovací a podnikání patří Brno mezi technologické metropole. Nové firmy s unikátním produktem znamenají nová pracovní místa a často i globální úspěch. Městu a regionu to navíc zvyšuje prestiž a zintenzivňuje pozici Brna jako inovačního hubu Česka i střední Evropy. Program Prototypuj a ověřuj je v České republice naprostým unikátem, nejen svým zaměřením na nejrizikovější ranou fázi podnikání, ale také propojováním podnikatelského a univerzitního prostředí. Drtivá většina žadatelů totiž pochází právě z prostředí místních univerzit.

Z Brna do vesmíru a zpět

V programu uspěly mj. dvě firmy, které s jinými projekty prošly inkubátorem Evropské kosmické agentury – Groundcom Space díky Prototypuj a ověřuj sestaví pozemní stanici, která může provozovatelům nanosatelitů ušetřit až polovinu nákladů a v konečné fázi nabídne tisíckrát rychlejší přenos dat. Firma Zaitra zase vyvíjí produkt na bázi strojového učení, který dokáže vyhodnotit satelitní data přímo na oběžné dráze. „Přispíváme k tomu, že se hodnotné informace vytřídí ještě před odesláním na pozemní stanici. Šetříme tím datový přenos a urychlujeme zpracování surových dat na Zemi,“ popisuje přidanou hodnotu produktu ředitel firmy Marek Marušin a dodává, že uživatel tak může na změny reagovat výrazně rychleji, v ideálních podmínkách a téměř v reálném čase.

I deskovky jdou s dobou

Brněnské herní studio Boardcubator má za sebou tři úspěšné deskové hry. Teď získalo z programu Prototypuj a ověřuj 800 tisíc korun na vývoj čtvrté hry – Kingdom Come Deliverance: The Board Game, která vychází z úspěšné počítačové hry od studia Warhorse. „Hru ovládá aplikace, která nám umožňuje s deskovou hrou pracovat zcela novým způsobem. Svět, ve kterém se naši hráči pohybují, skutečně žije a na jednání hráčů reaguje. A to nejen příběhově, ale i hudbou, ruchy nebo jednáním nehráčských postav,” upozorňuje jeden z autorů Marek Loskot na unikátní propojení deskové hry s mobilní aplikací. Finance z podpůrného programu pomohou studiu dokončit prototyp, na který pak naváže crowdfundingová kampaň.

Dinousauří štít

Tři sta padesát tisíc korun získal tým z firmy Tricera, která pod vedením Martina Kachlíka vznikla na akademické půdě VUT v Brně jako spin-off. Specializuje se na produkci balistické ochrany proti průbojné munici a porotu oslovil její projekt na výrobu prototypu balistické ochrany obrněných vozidel vyšší úrovně na bázi keramika-kov.

Inovace v zemědělství

Pátým úspěšným projektem je OnlyWeed – systém pro zemědělské postřikovače, který inovativně využívá multispektrální kamery a umělou inteligenci pro precizní dávkování herbicidů na polích. Podle autora nápadu Martina Kolaříka se tím snižuje ekologická zátěž, množství použitých chemikálií a náklady na jejich pořízení.

Program Prototypuj a ověřuj podporuje podnikatelské projekty v rané fázi vývoje. Do čtvrté výzvy se přihlásilo celkem 25 projektů. Devět z nich se dostalo do finálového kola, ve kterém vybírala vítěze porota složená ze zástupce Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, JICu a úspěšných podnikatelů z regionu. Vítězné projekty si rozdělí celkem tři a půl milionu korun – dva miliony investuje město Brno, zbytek pak Jihomoravský kraj.

Vítězné projekty 4. výzvy P&O

Groundcom Space s.r.o.: Vývoj pozemní stanice pro komunikaci se satelity na nízké oběžné dráze v pásmech S a X

Zaitra s.r.o.: Zpracování družicových dat na orbitě

TriCera s.r.o.: Synergické kompozity pro vysokou úroveň balistické ochrany

Kolařík Martin: OnlyWeed – vysoce přesný a dostupný systém pro green-on-brown variabilní aplikaci herbicidů

Boardcubator s.r.o.: Kingdom Come Deliverance: The Board Game

Pro více informací nás kontaktujte na investors@brno.cz. Text a foto ve spolupráci s JIC, z.s.p.o.