Unikátní jihomoravská tour Věda a technika jede!

Science

Světová výstava EXPO otevřela své brány v Dubaji v pátek 1.října a potrvá až do 31. března 2022. Svou expozici v českém pavilonu bude mít i Jihomoravský kraj společně s městem Brnem. Kopii jejich exponátu doplněnou o hravou vědecko-technickou show Věda a technika jede! uvidí návštěvníci Micro Macro Tour, která se od října 2021 do března 2022 uskuteční v Brně a jihomoravském regionu.

Na EXPO v Dubaji Brno a Jihomoravský kraj představí unikátní propojení klíčových oborů elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu díky místním firmám, které v těchto oborech dosahují světových úspěchů. Upravená verze exponátu z Dubaje, která propojí světy micro & macro, bude putovat po městech jižní Moravy a připojí se k ní zábavní a naučná show pod vedením známých brněnských popularizátorů vědy a techniky. Program najdou zájemci na stránkách www.vedaatechnikajede.cz .

Návštěvníci vědecké tour se můžou těšit na bohatý program, který sestavili zkušení „vidátoři” z VIDA! science centra a odborníci z Hvězdárny a planetária Brno, pojízdné dílny FabLab Experience a Střediska volného času Lužánky. Interaktivní dílny, kde si zájemci mohou vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i poutavé vědecké pokusy. Od října navíc na stránkách www.micromacro.cz poběží kvíz plný zajímavostí z oborů vesmírných technologií a mikrosvěta.

Věda a technika z jihomoravského regionu pronikly do světa a nyní nastává čas je více přiblížit také místním obyvatelům a motivovat mladé lidi i jejich rodiče k zájmu o přírodní a technické obory a digitální technologie.

Brno také podpoří výstavu Mendel Primacy, která se v českém pavilonu na EXPO v Dubaji uskuteční od 1. do 15. března 2022. Jejím hlavním záměrem je informovat návštěvníky o výročí 200 let od narození zakladatele genetiky G. J. Mendela a pozvat je na oslavy tohoto výročí do Mendelova působiště a místa jeho objevů v genetice – do Brna, kde bude v roce 2022 probíhat řada zajímavých aktivit.