Dny elektronové mikroskopie jsou v plném proudu

Chytré BrnoVěda

První letošní jarní den už je tady a s ním i přehlídka aktivit spojených s pozorováním živé i neživé přírody elektronovými mikroskopy. Co všechno se odehrálo a co už běží v Brně? Kde můžeme vidět miniaturní padouchy?

Pondělní zahájení pro partnery akce se uskutečnilo v Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Došlo k nafouknutí nanostruktury na místě letního brouzdaliště v parku na Moravském náměstí, společně s instalací nedaleké výstavy Mikrozázraky – řád a chaos od předního vědeckého fotografa Stefana Dillera. Nafukovací model roztoče, zástupce miniaturních padouchů, putoval v ulicích Brna minulý čtvrtek na své první fotografické tour. Od pondělního představení na zahájení Dnů elektronové mikroskopie, kde byl vděčným cílem shromážděných fotografů, se přemístil do Galerie Vaňkovka. Tematicky tam doplňuje výstavu Padouchové mikrosvěta s fotografiemi pořízených elektronovými mikroskopy a medailonky partnerů akce.

Až do pátku probíhají v prostorách brněnské hvězdárny a planetária zajímavé přednášky zapojených partnerů, například o světě virů. Nezapomíná se ani na rodiče s dětmi a základní školy – v Divadle vědy VIDA science centra mohou zhlédnout science show Mikron, která jim představí základy elektronové mikroskopie. Vyzkoušet si mohou i průchozí mikro-laboratoř.

Botanické zahradě u skleníků Přírodovědné fakulty MU se uskuteční promítání 3D snímků z elektronových mikroskopů. Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně se zapojí přednáškou, jak se elektronová mikroskopie vypořádává s optickými vadami. Mikrosvět padouchů představuje také výstava ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství.

Do programu se formou exkurzí pro děti, studenty i dospělé zapojili a zapojí i brněnští výrobci elektronových mikroskopů – Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments. Připravují rovněž přednášky k využití elektronových mikroskopů v různých oborech i program pro odborníky v oboru.

CEITEC VUT si nachystal přednášku pro střední školy s prohlídkou čistých laboratoří, ale i povídání a experimenty s elektrony pro rodiče s dětmi. Na veřejnost čeká i návštěva u transmisního elektronového mikroskopu TITAN a prohlídky laboratorních čistých prostor. CEITEC MU chystá výstavu 3D virů a exkurzi do laboratoře kryoelektronové mikroskopie a tomografie pro širokou veřejnost.  

Ústav přístrojové techniky AV ČR připravuje workshop Staň se na 60 minut vědcem. S odborníky Technického muzea se můžete ponořit do historie i současnosti elektronových mikroskopů. Ústav fyziky a technologií plazmatu Přírodovědné fakulty MU připravuje přednášky věnované fyzikálním základům elektronové mikroskopie. Botanický ústav AV ČR a Biskupské gymnázium společně s VIDA science centrem zajistily workshop jako cestu do fascinujícího mikrosvěta pylových zrn.

Program Dnů elektronové mikroskopie potrvá až do neděle 24. března. Více informací je na https://dembrno.cz/program/.