Brno opět podpoří rozvoj v oblasti farmacie, biotechnologií a telemedicíny  

ByznysVěda

Podpora místního podnikatelského prostředí v oblasti živých věd a posílení atraktivity regionálních výzkumných kapacit v tomto segmentu s prohloubením vzájemné spolupráce – to je cílem dotace na rozvoj platformy Life Sciences 4.0, kterou v listopadu schválili brněnští zastupitelé.

Platformu, zformalizovanou do podoby spolku, zastřešuje Regionální hospodářská komora Brno a klíčovými partnery jsou Masarykova univerzita a statutární město Brno. Farmaceutické a biotechnologické i veterinární firmy, výrobci zdravotnických prostředků a kosmetiky, nemocnice, privátní ambulance, lékárny, laboratoře, univerzitní pracoviště a další subjekty se mohou zapojit do uskupení, které propojuje aktéry z akademického sektoru a podniky z oblasti živých věd.  

Společně tak mohou ovlivňovat realizaci významných projektů, například univerzitního Biopharma Hubu, který chce vytvořit nové studijní programy mj. v oblasti vývoje léků a Centra excelence na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity. Spolek má rovněž více možností, jak ovlivňovat například českou legislativu i legislativu EU než menší samostatné subjekty. Cílem spolupráce členů platformy je zvýšení konkurenceschopnosti místních firem v oblastech jako jsou farmacie, biotechnologií i telemedicíny. A právě díky dotaci města Brna ve výši až 1 404 000 korun může spolek dále rozvíjet své aktivity, mj. organizovat vědeckou konferenci, odborné workshopy i realizovat tvorbu popularizačních podcastů. Více informací o činnosti platformy získáte na webu https://www.lifesciences40.cz/

Jednou z významných příležitostí pro posílení stávajících a vytvoření nových kontaktů se stala konference platformy Life Sciences 4.0 s názvem Digitální a zelená tranzice, která se uskutečnila 21. listopadu v brněnském hotelu International. Přes 70 účastníků mělo možnost seznámit se s novými výzvami, které firmy čekají, ať už je to digitalizace ve farmaceutickém průmyslu, optimalizace energetiky, kyberbezpečnostní řešení ve firmách nebo legislativní opatření týkající se cirkulární ekonomiky v souvislosti s Green Dealem. Součástí přednášky o digitalizaci byl i živý stream do LivingLabu ve Vídni, který poskytuje možnost vyzkoušet digitalizační procesy nastavené přímo na míru potřebám firem. Více se o konferenci dozvíte na https://www.lifesciences40.cz/#informujeme.

Aktivity platformy Life Sciences 4.0 jsou možné i díky finančnímu přispění města Brna. Podpora živých věd je v souladu s hlavním rozvojovým dokumentem města, Strategií #brno2050. Ta významně podporuje podnikání ve městě, konkurenceschopné výzkumné zázemí a samozřejmě i zlepšování životní úrovně obyvatel Brna. Záměrem je rovněž snaha posílit image Brna jako středoevropského centra vědy, výzkumu a inovací. A s tím souvisí i kvalitní a dostupné vzdělání na všech úrovních.

Zdroj fotografií: web Life Sciences 4.0